Listen Live on  
 

1490 WBEX

Chillicothe's Info To Go
 
 

Cavs Winter Sports 2012-13

Cavaliers Qualify for Swimming Districts Next Weekend

 
Posted February 10th, 2013 @ 10:08pm

Ten Cavaliers have qualified for this weekend's District Swim Meet at Ohio State, two more could make it as alternates.

David Masters could be the busiest Chillicothe swimmer, participating on three of the relay teams.

The Cavalier Boys, competing in the Division II meet, had times in the pool at Ohio University good enough to qualify in the 200 Medley Relay, 200 Freestyle Relay and the 400 Freestyle Relay team's time is an alternate.

Individual qualifiers include Dominic Villreal in the 500 Freestyle and Lander Zook in the 100 Breastroke.

Four Lady Cavs will swim in the Division I Meet, the 400 Freestyle Relay team of Chianne Burgin, Hannah Lunde, Anna DeGarmo and MacKenzie Smitley.

Below, the District qualifiers and how the swimmers performed in the Sectional meet in Athens Saturday. (Note: The OHSAA used the Southeast Sectional times were compared with the Central District times to determine District qualifiers)

District Qualifiers:

Women 400 Yard Freestyle Relay: 1) Chianne Burgin, 2) Hannah Lunde, 3) Anna DeGarmo, 4) MacKenzie Smitley

Men 200 Yard Medley Relay: 1) Per Petersen, 2) Joel DeGarmo, 3) David Masters, 4) Tommy Conaway

Men 500 Yard Freestyle: Dominic Villarreal

Men 200 Yard Freestyle Relay: 1) Per Petersen, 2) Joel DeGarmo, 3) David Masters, 4) Tommy Conaway

Men 100 Yard Breaststroke: Lander Zook

Men 400 Yard Freestyle Relay: Alternate 1) Dominic Villarreal, 2) Jaeron Beverly, 3) Matthew Hurff, 4) David Masters

Cavaliers Sectional Results:

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay Division I
1st 2:25.66 28 1) Anna DeGarmo, 2) Hannah Lunde, 3) MacKenzie Smitley, 4) Chianne Burgin

Event 3 Women 200 Yard Freestyle Division I
1st Hannah Lunde 2:33.66
2nd Abby Guerra 2:38.08

Event 5 Women 200 Yard IM Division I
1st MacKenzie Smitley 2:38.74

Event 7 Women 50 Yard Freestyle Division I
1st Jessica Limle 33.28
2nd Shelby Wilburn 36.10
3rd Taylor Sprouse 37.97
4th Sadi Cory 38.47

Event 11 Women 100 Yard Freestyle Division I
1st Chianne Burgin 1:09.18
2nd Hannah Lunde 1:10.91
3rd Anna DeGarmo 1:12.07
4th Hannah Arth 1:17.02

Event 13 Women 500 Yard Freestyle Division I
1st Abby Guerra 7:03.32
2nd Jessica Limle 7:16.61

Event 15 Women 200 Yard Freestyle Relay Division I
1st 2:26.34 1) Shelby Wilburn, 2) Taylor Sprouse, 3) Sadi Cory, 4) Hannah Arth

Event 17 Women 100 Yard Backstroke Division I
1st Chianne Burgin 1:20.67
2nd Anna DeGarmo 1:24.44

Event 19 Women 100 Yard Breaststroke Division I
1st MacKenzie Smitley 1:22.02
2nd Hannah Arth 1:33.30

Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay Division I
1st 4:37.77 28 1) Chianne Burgin, 2) Hannah Lunde, 3) Anna DeGarmo, 4) MacKenzie Smitley

Event 4 Men 200 Yard Freestyle Division II
7th Dominic Villarreal 2:15.574
8th David Masters 2:16.54

Event 6 Men 200 Yard IM Division II
5th Joel DeGarmo 2:38.54
7th Per Petersen 2:43.42

Event 8 Men 50 Yard Freestyle Division II
9th Tommy Conaway 25.71

Event 12 Men 100 Yard Freestyle Division II
4th Tommy Conaway 58.42
8th David Masters 1:01.17

Event 14 Men 500 Yard Freestyle Division II
4th Dominic Villarreal 6:04.30

Event 16 Men 200 Yard Freestyle Relay Division II
3rd 1:46.75 1) Per Petersen, 2) Joel DeGarmo, 3) David Masters,  4) Tommy Conaway

Event 20 Men 100 Yard Breaststroke Division II
2nd Lander Zook 1:11.87

Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay Division II
7th 4:31.62 1) Dominic Villarreal, 2) Jaeron Beverly, 3) Matthew Hurff, 4) David Masters

Recommended Stories

More from 1490 WBEX

*